Zobacz prace w powiększeniu

* Zbiorowa Imamura, Imamura, Papadopulu

(Rina) Papadopuulu-Uzunow ur. w 1958 r.  Dzieciństwo i młodość  spędziła w Bułgarii, ma greckie korzenie. Od 1999 r., wraz z mężem i synem, mieszka w Polsce. Jej fascynacja kulturą japońską trwa od ponad 40 lat. Podczas pobytu w Japonii w latach 2002-2004  uczyła się podstaw i rozwijała umiejętności  w tworzeniu wachlarzy japońskich, pod kierownictwem Sensei Fujiko Abe (Society for the Enjoyment of Contemporary Japan and Association for Appreciation of Japanese Arts) w Studio FANT. Pod koniec pobytu w Japonii zainteresowała się sztuką wycinania obrazów Kiri-e. Jest to starożytna tradycyjna japońska sztuka wycinania papieru, zapożyczona z Chin ponad 1400 lat temu, udoskonalona przez wieki. 
Wycięty kawałek czarnego papieru nakleja się na jaśniejszą bazę, ale też można tworzyć kolorowe obrazy, używając różnokolorowych papierów washi. Sztuka ta jest niezbędna przy tworzeniu tkanin do kimono, także do dekoracji świątyń i domów, do przedmiotów codziennego użytku w stylu wabi, do ilustracji klasycznych sztuk i książek japońskich, do pocztówek i kalendarzy. Ten rodzaj sztuki jest również używany przy tworzeniu animacji i mangi.
Uznaniem dla artystki było zaproszenie jej do członkostwa  w Sousetsu-kai - Japan Senga Association (2006 r.). Irina Papadopuulu-Uzunow jest jedynym w historii tego stowarzyszenia członkiem - obcokrajowcem. W 2009 r. została również członkiem - artystą – Sensei  Association Iroha we Florencji. Ilustrowała opowiadania japońskie dla magazynu „Her” („Ona”). Wystawiała swoje prace w Galerii Audialnia w Krakowie, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, we Florencji i Sofii. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcji na całym świecie.​

 

Prezentowana wystawa "Droga Kwiatów - sezon jesień" październik 2008 r.

Prezentowana wystawa "Droga Kwiatów - sezon zima" luty 2009 r.

Prezentowana wystawa "Droga Kwiatów - sezon lato" sierpień 2009 r.