Zobacz prace w powiększeniu

Józef Stachnik

Urodzony w 1929 r. w Krakowie. Malarstwem zajmuje się od 1966 r. Uprawiał techniki: olejną i akwarelę. Uczęszczał na kursy malarstwa w pracowni prof. Ludwika Pindla. Studium Wiedzy o Sztuce, prowadzone przez prof. W. Hodysa. Zweryfikowany przez MKiSZ jako artysta plastyk w dyscyplinie malarstwa. W 1993 r. ukończył dwuletni wyższy kurs Sekcji Malarstwa Sztalugowego i Grafiki na wydziale: Sztuki Plastyczne na Zaocznym Ludowym Uniwersytecie Sztuk, Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej. Członek: Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej, Twórczego Klubu Plastyków przy wojewódzkim Ośrodku Kultury w Krakowie, Stowarzyszenia Artystyczno–Literackiego w Krakowie. Brał udział w 160 wystawach zbiorowych, oraz miał 62 wystawy indywidualne. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Indywidualne wystawy zagraniczne: Folkehoy Skolen w Skieberg i Rammesenteret w Sarpsborg (Norwegia) – 1990 r., Löhrerhof Hürth (Niemcy) – 1996 r., Kurier Plus Gallery, Nowy Jork (USA) – 1999 r., Polski Konsulat, Nowy Jork (USA) – 2000 r. Udział w wystawach zagranicznych: Targi Sztuki, Norymberga (Niemcy) – 1987 r., w Kijowie (Ukraina) – 1991 r., Galeria Helene Appel w Paryżu – 1996 r. Polish Culture Festival, Nowy Jork (USA) – 1999 r. Udział w zagranicznych plenerach malarskich: Paryż, Wenecja, Asyż, Budapeszt. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum w Chrzanowie, Muzeum Stanisława Nowakowskiego w Nieszawie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Regionalne w Myślenicach, Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie.

 Zmarł 26 listopada 2013 r. w wieku 84 lat.

http://art-decorum.pl/pl/artysci/Jozef_Stachnik/biografia

 

Prezentowana wystawa "Wiatraki" marzec 2002 r.

Informacja o wystawie:   

Cóż to jest wiatrak? „Drewniany młyn dawnego typu mający czteroramienne skrzydła napędzane siła wiatru, poruszające urządzenia do przemiału ziarna”- jak podaje „Słownik Języka Polskiego”. Nie, taka sucha definicja, to stanowczo za mało. Czym jest zatem wiatrak? Ozdoba wiejskiego krajobrazu, oznaka dostatku i zamożności okolicy w czasach minionych, wręcz symbolem – przemiany ziarna w mąkę na chleb nasz powszedni, daru bożego w owoc pracy ludzkiej.

Piętnaście obrazów Józefa Stachnika portretuje piętnaście wiatraków stojących (czy jeszcze?) w różnych częściach Polski w najróżniejszych miejscowościach, jak na przykład: Kolbuszowa, Krasocin, Licheń, Mięcmierz, Padew, Piwniczna, Ropa, Ryn, Sniaty czy Tokarnia. Jak widać, kilka z nich znajduje się na terenie Małopolski, Podbeskidzia i Podkarpacia. Przetrwały burze dziejowe w niezgorszym stanie witając niepodległość. Jak ta się z nimi obejdzie?

„Wiatraki Józefa Stachnika”, Jerzy Wolak, Nasz Dziennik piątek, 5 kwietnia 2002

 

Prezentowana wystawa "Młyny" wrzesień 2003 r.

Pokazane prace:
Młyn w Kamienicy Szlacheckej
Bondyrz – Młyn
Młyn w Zwierzyńcu
Młyn w Bieńczycach
Młyn nad Dłubnią
Młyn na Zaborzu
Młyn w Nałęczowie
Susiec –Młyn
Młyn w Krasnobrodzie
Młyn w Krośnie
Smrokowice – Młyn
Słomniki – Młyn
Młyn w Iłży

 

Prezentowana wystawa "Kapliczki i dworki" styczeń 2006 r.

Pokazane prace:
Kapliczki:
„Kapliczka w Siedlcu”
„Kapliczka w Rzekach”
„Kapliczka w Niedzicy”
„Kapliczka w Sosnowicach”
„Kapliczka w Krzeszowicach”
„Gorzków – kapliczka”
„Kapliczka w Lasku Mogilskim”
„Kapliczka w Skawicy”
„Kapliczka przy drodze Paczków  ”
„ Kapliczka w Kotowie”
„Kapliczka nad jeziorem”
„Kapliczka w Ćmielowie”
„Kapliczka w Iłży”

Dworki:
„Radomskie – Dworek Kurczowa Wieś”
„Tułowice – Dworek”
„Dwór w Bieńczycach”
„Dworek na Prądniku”
„Dworek w Modlnicy”
„Dworek w Wielkopolsce”
„Dworek w Łagiewnikach”
„Dworek Biskupów Krakowskich ul. Papiernicza 2”
„Dworek w Łagiewnikach II”
„Dworek ul. Zamojskiego w Krakowie”
„Piotrków Trybunalski – Dworek”
„Dworek w Karniowicach”
„Dworek w Karniowicach II”