Zobacz prace w powiększeniu

Władysław Bartek Talarczyk

Urodził się w 1949 r. w Czarnym Potoku koło Łącka, w którym ukończył Szkołę Podstawową i spędził dzieciństwo. Wraz z rodziną mieszkał w podworskiej resztówce, do której na wczasy przyjeżdżały krakowskie sławy artystyczne min. przyjeżdżał Ludwik Solski i Wacław Taranczewski na plenery malarskie. Jak sam wspomina, obserwując malarza przy pracy pomyślał sobie, że jak będzie duży, to zostanie malarzem albo nieudacznikiem. Dziecięce marzenie się spełniło, został malarzem wybitnym, spełnionym i uznanym. Najpierw ukończył słynne liceum sztuk plastycznych w Wiśniczu Nowym, a następnie krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Na Wydziale Malarstwa ASP w 1979 r. ukończył u prof. Stefana Gałkowskiego tkaninę artystyczną. Studia malarskie odbył w pracowni prof. Włodzimierza Buczka. W 1981 r. został stypendystą ministra kultury i sztuki i od tego tez roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje dorosłe życie artystyczne i rodzinne zaczynał w podkrakowskich Krzeszowicach, w których mieszkał i tworzył przez osiem lat, Krzeszowice przypominały mu w pewnym stopniu strony rodzinne. Były to dla Bartka Talarczyka czasy ciężkie, był artystą a mieszkał w bloku, w małym dwupokojowym mieszkaniu , jak zwykli ludzie, borykał się z trudnościami codziennego życia. W tamtych czasach trudno było wyżyć z malarstwa i tkaniny artystycznej, a mimo to zawsze był uśmiechnięty, pogodny, niezwykle uczynny i życzliwy, dla każdego znalazł życzliwe słowo, takim zapamiętali Bartka Talarczyka sąsiedzi i znajomi. Towarzyszką życia Bartka Talarczyka jest Marzena Kwietniewska - Talarczyk/teatrolog/, mają dwie córki Irenę i Katarzynę. Obecnie Bartek Talarczyk mieszka w Krakowie, na Kurdwanowie.
W 2009 r. Bartek Talarczyk obchodził 60 urodziny, 30 lecie pracy twórczej i 15 lecie pracy w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krakowie, gdzie prowadzi warsztaty plastyczne dla ludzi starszych. Dla większości tych ludzi był to pierwszy kontakt ze sztuką, z malarstwem i tkanina artystyczną, dla Bartka Talarczyka, było to również nowe doświadczenie: pedagog, nauczyciel, mistrz i uczniowie. W początkach swojej artystycznej kariery zajmował się wyłącznie tkaniną artystyczną, wypracował swoją własną technikę tkania gobelinów. Utkanie jednego gobelinu to była wielomiesięczna, mozolna praca na krosnach własnej konstrukcji, które zajmowały połowę większego pokoju, ale najpierw trzeba było zdobyć wełnę, specjalnie ją farbować/ w wannie/, suszyć. Nadeszły ciężkie czasy/ okres stanu wojennego/, nie można było dostać odpowiedniej wełny i barwników, nie było zapotrzebowania na tkaninę artystyczną. Porzucił więc tkaninę artystyczną na rzecz malarstwa w którym jednak widać ślady pracy z tkaniną- barwy nasycone, czyste, zestawione kontrastowo obok siebie wyglądają jak nici snute wielowątkowo, szczególnie abstrakcja zawiera fragmenty o wyrazistym splocie, poprzedzierane, poprzecierane, ponacinane.

Bartek Talarczyk uprawia malarstwo sztalugowe, tkaninę unikatową i pastel. Jakie jest malarstwo Bartka Talarczyka? Baśniowe, nostalgiczne, kolorowe, mityczne, pełne nierealnego bytowania, magicznych wydarzeń, poukładane, bez chaosu i strachu, pełne ciepłego i dobrego spojrzenia na ludzi. Anioły mają twarze córek- Kasi i Ireny.

Bartek Talarczyk jest malarzem subtelnym i wrażliwym, tę wrażliwość w ogromnej części ma wyniesioną z rodzinnego domu i miejsca w którym się urodził i dorastał- Czarny Potok wieś, która ukształtowała jego osobowość i późniejsze życie, w całym dorobku malarskim przewija się ta magiczna kraina, arkadia ze swoimi wierzeniami, moralnością, sposobem myślenia w którym jasno są określone kryteria dobra i zła. Oglądając obrazy Bartka Talarczyka odniosłam wrażenie, że autor świadomie igra z kiczem, by wyrazić i umocować charakter obrazu w krajobrazach dzieciństwa, obrazy malowane są zdecydowanym posunięciem pędzla i ostrymi kolorami: czerwienie, błękity, zielenie, cytrynowa żółć, są rozjaśnione od wewnątrz wszechobecną bielą. Ulubionym kolorem Bartka Talarczyka jest czerwień, która w wierzeniach wsi ma swoje ważne znaczenie.

W 2009 r. Władysław Bartek Talarczyk został odznaczony Medalem "Honoris gratia", za wybitne i szczególne zasługi dla miasta Krakowa, a w 2010 r. otrzymał Nagrodę Specjalną w dziedzinie kultury Rady i Zarządu Dzielnicy XI- Podgórze Duchackie.

Bartek Talarczyk brał udział w 40 wystawach zbiorowych, 25 wystawach indywidualnych: we Francji, Niemczech, USA, RPA, Danii, Szwecji; jego biografię można przeczytać w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej.

Jadwiga Jastrzębska

 

Prezentowana wystawa "Malarstwo" grudzień 2001 r.

Prezentowana wystawa "Malarstwo" wrzesień 2002 r.

Prezentowana wystawa "Wystawa malarstwa" sierpień 2004 r.

Tytuły prac:
„Czerwone korale”
„Ptasi stróż”
„Dzik ogród”
„Pejzaż ze św. Tereską
„Strój”
„Pejzaż”
„Anioł”
„Szata”
„Białe róże”
„Spotkanie I”
„Spotkanie II”
„Białe piwonie”
„Jezu ufam Tobie. Godzina miłosierdzia”

 

Prezentowana wystawa "Wystawa Tkanin i Obrazów" maj 2007 r.