Zobacz prace w powiększeniu

* Zbiorowa poświęcona pamięci prof. J. Aleksandrowicza

„Sztuka i medycyna. Prof. Julian Aleksandrowicz. Lekarz – humanista”

 

Julian Aleksandrowicz, pseud. "Doktor Twardy" (ur. 20 sierpnia 1908 w Krakowie, zm. 18 października 1988 tamże. Polski lekarz internista, profesor nauk medycznych, filozof medycyny i hematolog pochodzenia żydowskiego. W 1933 r. ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Przez trzy lata był więziony w getcie krakowskim, z którego uciekł i został aktywnym członkiem Armii Krajowej, odznaczony później Virtuti Militari i innymi medalami.
Autor wielu książek, m.in.: Nie ma nieuleczalnie chorych, Sumienie ekologiczne, Wszechstronna nadzieja, Kuchnia i medycyna (wspólnie z Ireną Gumowską) oraz ostatniej, którą napisał: U progu medycyny jutra (wspólnie z G. Dudą). Wieloletni kierownik Kliniki Hematologicznej Akademii Medycznej w Krakowie. Pisał także artykuły medyczne w "Przekroju". W swoim mieszkaniu przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej prowadził też praktykę prywatną. Był przyjacielem i lekarzem poetki, Haliny Poświatowskiej. Pomógł jej w organizacji wyjazdu na operację serca do Ameryki. Bezinteresownie pomagał jej i wspierał w zmaganiach z chorobą. Zmarł w Krakowie w 1988, po długich zmaganiach z chorobą nowotworową. Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Wojennym. Został uhonorowany przez miasto Kraków ulicą "Doktora Twardego".

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Julian_Aleksandrowicz&printable=yes

 

Wieczór poświęcony pamięci „Wielkiego Krakowianina XX wieku z okazji 100 rocznicy urodzin i 20 lat od śmierci”. Organizatorzy: Galeria Audialnia, Galeria Orient-Occident, Immamura Art. Galery
     

W programie: wspomnienia rodziny i przyjaciół o prof. Julianie Aleksandrowiczu, koncert muzyki klasycznej: Chopin, Mozart, Szymanowski, Moniuszko, Karłowicz, Niewiadomski, Rachmaninow, Debussy, arie i pesni w wykonaniu solistów: Barbary Ostafin (sopran) i Katarzyny Słoty-Marciniec (mezzosopran) przy akompaniamencie Anny Szyniarowskiej, partie solowe na flecie  w wykonaniu Anny Kozłowskiej oraz taniec – Katarzyna Stolarczyk. Wieczorowi towarzyszy wystawa malarstwa Joanny Chrobak oraz ikebany autorstwa Urszuli Imamura a także sztuka słowa i recytacje w kreacji Romana Hnatowicza jak również recytacja "Inwokacji" przez aktorkę Halinę Kwiatkowską na specjalne życzenie gospodarza wieczoru.